Web Sitesi Tasarımı

Web Sitesi Tasarımı

web tasarım

demo siteyi incele butonu  

 

Web sitesi tasarımı, Yeni Türk Ticaret Kanunuyla gelen web sitesi zorunluluğu ile yeniden firmalar tarafından en çok tartışılan konulardan birisi haline geldi. Bir çok firma hala yaptıracağı web sitesi tasarımını yeni müşteriler edinmekten çok zorunlu olduğu için yaptırıyor. Tahmin edileceği gibi zorunlu olarak düşünülen bir web sitesi de piyasa da bulunabilen en ucuz fiyatlara yaptırılıyor. Hal böyle olunca da yaptırılan web sitesi tasarımı firmaya yarardan çok zarar getiriyor. Ancak bilinmesi gereken şudur ki firmamız için yaptıracağımız web sitesi tasarımı'nı zorunlu olduğumuz için değil, yeni müşteriler edinmek için yaptırmalıyız. Çünkü bir web sitesi yeni müşteriler edinmenizi sağlayan en büyük reklam platformlarından birisidir.

Ucuz Fiyatlara Web Sitesi Tasarımı

Web siteniz firmanızın internetteki yüzüdür. Ucuz rakamlara yaptırılan web sitesi tasarımları firmalar için belli bir zamandan sonra adeta işkenceye dönüşür. Peki ucuz web siteleri ile pahalı web siteleri arasındaki farklar nelerdir?

Web Sitesi Tasarımı'nın Hosting (Sunucu) Hizmeti

Bir web sitesi tasarımı yaptırılacağı zaman web tasarım firmasına sorulması gereken ilk soru, sitenin barındırıldığı hosting firması ve hosting'in hangi ülkede bulunduğudur. Web sitesi tasarımı hizmeti alınırken hemen hemen hiç bir firma sunucunun hangi ülkede olduğu sorusunu sormaz. Web sitelerinin yavaş açılmasındaki ilk etken sunucunun bulunduğu konum ve sunucuların kalitesidir. Sunucunun konumu ile siteye giren ziyaretçi arasındaki mesafe ne kadar uzun ise bağlantıda o derece yavaş olacaktır. Başka bir deyişle web siteye giren ziyaretçinin bilgisayarı ile sunucu arasındaki mesafenin uzun olması, ziyaretçinin web sitenize çok düşük bir hız ile bağlanamasına neden olacaktır.

Örneğin Türkiye'de inşaat işleri yapan bir mühendislik firmasısınız. Web sitenizi daha çok Türkiye'deki müşterileriniz ziyaret edecek. Ancak sizin hizmet aldığınız firmanınsunucuları Amerika'da. Dolayısı ile web sitenize giriş yapan ziyaretçi çok yavaş bir site ile karşılaşacak.Bu kesinlikle kaçınılmaz bir durum.

Ülkemizde, özellikle ucuz web sitesi tasarımı yapan firmaların bir çoğu sunucu hizmetini yurt dışındaki firmalardan almaktadır. Bunun nedeni yurt dışındaki sunucuların Türkiye'deki sunuculara oranla çok düşük fiyatlara satılmasıdır.

Sitenizin bağlantı hızının yavaş olması Google sıralamalarında da eksi yönde etki etmektedir. Yavaş bir web sitesi ile google sıralamalarında yükselmek imkansızdır.

Web Tasarım Firmasını Sağlamış Olduğu Mail Hizmeti

Web sitesi tasarımı yaptırmayan bir çok firma halen gmail, hotmail, mynet v.b ücretsiz mail hizmeti sağlayan firmaların e-mail sistemini kullanmaktadır. Kurumsal bir firma mutlaka domain uzantılı mail adresi kullanmalıdır. Müşterileriniz ile yapacağınız mail alışverişinde ücretsiz servislerin sağladığı mail hizmetini kullanmanız firmanızın imajını mutlaka sarsacaktır.

Hizmet aldığınız web tasarım firmasının kullanmış olduğu düşük sunucu kalitesi, mail alışverişinizi de eksi yönde etkileyecektir.

Peki Bir Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı

Toparlayacak olursak web sitenizin ziyaretçileriniz ve Google tarafından beğenilebilmesi için;
  • Hızlı Sunucularda Barındırılmalı,
  • Domain adresi mümkünse eski olmalı,
  • Domain adresi yeni alınacaksa sırası ile .com.tr, .com ve .net uzantıları tercih edilmeli,
  • İçeriği ziyaretçileri sıkmamalı,
  • Siteye eklenecek resimlerin boyutları küçük olmalı,
  • Video eklenecekse Youtube veya diğer video siteleri üzerinden embed kodları ile eklenmeli,
  • Sosyal medya (facebook, twitter, google+, linkedin v.s) bağlantıları bulunmalı,
  • Mutlaka bir iletişim formu ve Google Map bulunmalı...

© Copyright 2024 cizgiwebtasarim.com. | Tüm Hakları Saklıdır.